FAQ

Často kladené otázky

Zistite viac o N.A.E. Naturale Antica Erboristeria

Akú certifikáciu organického zloženia značka N.A.E. drží?

Všetky výrobky N.A.E. majú certifikáciu COSMOS ORGANIC organizácie Ecocert. To znamená, že každý produkt značky N.A.E. spĺňa všetky potrebné kritériá štandardu COSMOS Organic:

 • minimálne 95 % ingrediencií je prírodného pôvodu,
 • minimálne 20 % výsledného produktu pochádza z organického hospodárstva (10 % pri oplachových produktoch) a
 • výrobky neobsahujú farbivá ani syntetické vône.

Kto alebo čo je to ECOCERT?

ECOCERT je nezávislá organizácia pre certifikáciu organického zloženia založená vo Francúzsku v roku 1991. Sídli v Európe, ale poskytuje inšpekcie vo viac než 80 krajinách sveta, čo z nej robí jednu z najväčších organizácií pre certifikáciu organického zloženia na svete.

ECOCERT vydáva certifikácie v prvom rade pre potraviny, ale tiež pre kozmetické výrobky, pracie prostriedky, parfumy a textil. Táto spoločnosť kontroluje asi 70 % organického potravinárstva vo Francúzsku a asi 30 % vo svete.

V čom spočíva štandard COSMOS?

Štandard COSMOS bol vyvinutý na európskej i medzinárodnej úrovní organizáciami BDIH (Nemecko), COSMEBIO & ECOCERT (Francúzsko), ICEA (Taliansko) a SOIL ASSOCIATION (Spojené kráľovstvo), ktoré založili organizáciu COSMOS-standard AISBL (medzinárodná nezávislá nezisková organizácia vedená v Belgicku), aby mohli určiť spoločné požiadavky a definície pre organickú a prírodnú kozmetiku.
Aby mohol výrobok získať certifikáciu podľa štandardu COSMOS, musí spĺňať konkrétne požiadavky na:

 • pôvod a spracovanie ingrediencií
 • zloženie výsledného produktu
 • skladovanie, výrobu a balenie
 • ochranu životného prostredia
 • značenie a uvádzanie informácií
 • kontrolu, certifikáciu a riadenie

Aký je rozdiel medzi štandardmi COSMOS ORGANIC a COSMOS NATURAL?

Being certified organic according to the COSMOS ORGANIC Certifikácia organického zloženia podľa štandardu COSMOS ORGANIC, ktorú značka N.A.E. získala, je najvyššia možná certifikácia v tejto oblasti. Štandard COSMOS NATURAL síce určuje všeobecné požiadavky i definíciu prírodnej kozmetiky, ale nie organické.
Štandard COSMOS ORGANIC má následné požiadavky:

 • minimálne 95 % ingrediencií musí byť prírodného pôvodu,
 • minimálne 95 % fyzicky spracovávaných hospodárskych ingrediencií musí pochádzať z organického hospodárstva,
 • minimálne 20 % celkového výrobku musí pochádzať z organického hospodárstva (výnimka je iba pri oplachových produktoch, neemulgovaných vodných produktov a produkty s aspoň 80% podielom minerálov či látok minerálneho pôvodu, kde musí z organického hospodárstva pochádzať 10 % celkového produktu).

 

Štandard COSMOS NATURAL však určuje iba následujúce požiadavky:

 • minimálne 95 % ingrediencií musí byť prírodného pôvodu, 
 • žiadne ďalšie minimum nie je určené.

Aký je rozdiel medzi ECOCERT, BDIH a COSMEBIO?

Všetko sú to nezávislé organizácie pre certifikáciu organického zloženia, ktoré spolu založili štandardy COSMOS ORGANIC a NATURAL.

ECOCERT je organizácia, ktorá má najväčší geografický vplyv (pôsobí v Európe aj vo svete), ostatní sú skôr lokálni: napríklad COSMEBIO pôsobí vo Francúzsku a BDIH v nemecky hovoriacich krajinách.

Aký je podiel prírodných ingrediencií v receptúrach N.A.E.?

Podľa štandardu COSMOS ORGANIC musia organické výrobky obsahovať aspoň 95% ingrediencií prírodného pôvodu. Dané percento prírodných zložiek sa pohybuje v závislosti na kategórii výrobku medzi 97% a 99% a je vždy uvedené na obale daného produktu.

Aký je podiel organických ingrediencií v receptúrach N.A.E.?

Podľa štandardu COSMOS ORGANIC musia organické bezoplachové výrobky obsahovať aspoň 20% ingrediencií pochádzajúcich z organického hospodárstva, pri oplachových výrobkoch je to 10%. Dané percento sa pohybuje v závislosti na kategórii výrobku medzi 10 % a 27 % a je vždy uvedené na obale daného výrobku.

Čo presne znamená VEGÁNSKA receptúra?

Všetky nase receptúry sú VEGÁNSKE, čo znamená, že:

 • neobsahujú žiadne živočíšne produkty, vedľajšie produkty či deriváty,
 • podľa príslušných predpisov nie sú produkty N.A.E. testované na zvieratách, ani spoločnosťou N.A.E., ani jej menom,
 • pri ich výrobe neboli použité živočíšne gény ani látky získané zo zvierat či geneticky modifikované organizmy. Takéto produkty musia byť príslušne označené. 

Testujete svoje produkty na zvieratách?

Pravdepodobne viete, že testovanie kozmetických produktov a ingrediencií na zvieratách je v Európskej únii zakázané. N.A.E. teda toto nariadenie samozrejme dodržuje.

Sú produkty N.A.E. vhodné pre tehotné ženy?

Všetky produkty N.A.E. sú dôkladne testované na vhodnosť a bezpečnosť, takže ich tehotné ženy samozrejme môžu používať. Doporučujeme vám ale prečítať si zoznam ingrediencií (INCI), ktorý je vždy uvedený na obale výrobku, aby ste sa vyhli zložkám, na ktoré môžte byť alergickí.

Sú produkty N.A.E. vhodné pre deti?

Všetky naše produkty sú veľmi jemné a môžu ich používať aj deti staršie ako 3 roky. Pri mladších deťoch odporúčame používať produkty pre starostlivosť o bábätká, ktoré sú vyrábané tak, aby vyhovovali potrebám pokožky bábätiek, pretože je oveľa citlivejšia a jemnejšia ako u starších detí, či dospelých.

Sú produkty N.A.E. vhodné pre citlivú pleť?

Produkty pre citlivú pleť musia spĺňať niekoľko požiadaviek. Niektoré naše receptúry tieto požiadavky spĺňajú a vyhovujú tak potrebám citlivej pokožky. Je to napríklad náš ukľudňujúci denný krém alebo rad produktov s neutrálnou vôňou (Delicatezza).

Ako sa značka N.A.E. stavia k udržateľnosti?

Minimálne 97 % všetkých ingrediencií v produktoch N.A.E. je prírodného pôvodu a 20 % pochádza z organického hospodárstva (10 % pri bezoplachových produktov). Ďalej taktiež používame plastové tuby vyrobené na báze rastlín a 100% recyklované plastové fľaše pre naše farebné tekuté mydlá na ruky.

Čo znamená „plastová tuba vyrobená na rastlinnej báze“?

Všetky tuby N.A.E. sú bio, čo znamená, že sa vyrábajú zo 100% obnoviteľného materiálu, sú plno recyklovateľné a majú zníženú uhlíkovú stopu. Používame „zelený“ plast vyrobený z etanolu z cukrovej trstiny, čo je obnoviteľný materiál narozdiel od tradičných plastov, ktoré používajú fosílne suroviny, ako je ropa alebo zemný plyn. Náš plast navyše pri výrobe zachytáva CO2 z atmosféry, čím napomáha znížiť emisie skleníkových plynov. A konečne, naše plastové tuby na rastlinnej báze sú udržateľné, pretože všetci naši dodávatelia etanolu podpísali etický kódex dodávateľov etanolu, ktorý vyžaduje rešpektovanie biodiverzity a prax šetrnú k životnému prostrediu.

INŠPIRUJTE SA NAŠIM SVETOM